top of page
התוף המכושף
התוף המכושף

קיבל מלגת פיתוח מ - Israeli Film Fund

התוף המכושף

דרמה לילדים

סינופסיס מאת תמי בראון אלקלס

איורים: מיה קלינגר

תמי, 25, היא מכונת להיטים משומנת וממותגת היטב העונה לשם "מותק". אך למרות הצלחתה הרבה, תמי מרגישה שמשהו בחייה חורק. כבר זמן ממושך שהיא סולדת מעשייתה המוזיקאלית אך ממשיכה להופיע בגלל לחצים של אמרגנה.

 

הסרט נפתח בבוקר הופעת הבכורה של אלבומה החדש. תמי מתעוררת משנתה בתחושת מועקה ועם צרידות וגרון דואב. רגע לפני תחילת ההופעה מגיע לחדר ההלבשה עמית, חבר ילדות אהוב כשבאמתחתו התוף המדבר שלה, זה שקברו ביחד בעבר. נוכחותם של עמית והתוף מעוררים בתמי זיכרונות מהעבר וכשהיא עולה לשיר היא קופאת ומאבדת את קולה.

 

בתמונה הבאה אנו חוזרים בזמן לכפר בניגריה, שם נולדה וגדלה תמי כבת להורים ישראלים ששוהים שם בשליחות מטעם סולל בונה. השנה היא שנת 2000, תמי בת 11, טום-בוי נועזת ודעתנית. תמי לומדת תיפוף בבית ספר לתופים אפריקאים "מדברים" אצל אקינו דקו, שהוא גם אביה של אומנה חברת הנפש שלה. עיקר ייעודו של התוף ובשל כך גם כינויו, הוא ביצירת שפה ייחודית של העברת מסרים בין השבטים השונים.  

תמי ואומנה בולטות בכישרונן הרב. הן חולמות ביחד להקים להקה שתקרא  "הסיסטרס" והן  מבטיחות זו לזו בשבועת דם כי שום דבר לא יעמוד בדרכן להפוך למוזיקאיות – לא נישואין ולא ילדים.    

אך כל זה מתנפץ כשהוריה של תמי מחליטים בניגוד לרצונה לעזוב את אפריקה ולחזור לישראל. שתי הילדות מנסות לשנות את רוע הגזירה אך לצערן הן נכשלות.

רגע לפני הפרידה, אקינו, שמאמין בכשרונה של תמי, מעניק לה כמתנת פרידה תוף "מדבר".

 

החזרה לארץ קשה לתמי. היא בולטת בזרות שלה, בתמימות שלה, בבגדיה האפריקאים, וגעגועיה לאומנה ולביתה הקודם רק הולכים וגוברים. תמי מחליטה לחזור לניגריה כבר בנסיעתו הקרובה של אביה. היא לוחצת עליו לקחת אותה איתו עד שהוא מבטיח לה שהם ייסעו יחדיו בפעם הבאה שיהיה שוב ירח מלא. נרגשת מהבשורה הטובה תמי מתקשרת עם אומנה על ידי מקצבי התוף. היא מופתעת לגלות שלמרות המרחק הרב ביניהן– אומנה שומעת את מנגינתה.

 

בינתיים, תמי מוצאת נחמה בחברות עם עמית – שכן ובן כיתתה. לאט לאט הזרות שלה הופכת לאטרקטיבית ולאחר שהיא מתופפת לבני כיתתה היא זוכה גם לאישור והכרה ממלכת הכיתה.

אך חלומה לשוב לאפריקה נגנז לאחר שאביה בפתאומיות מקדים את נסיעתו. תמי מנסה לתקשר עם אומנה אך לא מצליחה ליצור איתה קשר. שבורה ומאוכזבת תמי מוצאת נחמה בחברותיה וחבריה החדשים. לרגע נדמה שהיא מצליחה להשתלב בחברת הילדים אך אז היא עוברת עוד טלטלה כשמלכת הכיתה מגלה שהחבר שלה מוקסם מתמי והיא רואה בה מתחרה שלה.

באותו הזמן בניגריה, אומנה מסתירה מאמה וממוסא שמאוהב בה, את העובדה שהמחזור החודשי שלה החל. היא חוששת שאם הדבר יתגלה אמה תאלץ אותה להנשא למוסא וחלומה להיות מוסיקאית ייגנז.     

כשסוף סוף הירח מלא, תמי עולה לבית העץ שלה כדי לנסות שוב לתפוס את אומנה ולעדכן אותה שתכניותיהן השתבשו. בזמן שהיא מתופפת ומצפה לתשובה היא איננה יודעת שאומנה שומעת אותה אך היא איננה יכולה לענות. אומנה בנהר עכשיו, שותה רעל מיוחד שגנבה מדודה, רופא אלילים בשוק, שלפי הבנתה יפסיק את המחזור שלה וכך היא תוכל להמשיך להגשים את חלומה המשותף עם תמי להקים להקה. בודדה ועצובה תמי נרדמת בבית העץ. לפתע היא מתעוררת בבהלה ואינה שמה לב בלכתה לתוף שמתגלגל אחריה על רצפת העץ ומפיל את העששית.

 

בדיוק בזמן שמוסה מוצא את אומנה מתה בתוך מי הנהר, תמי צופה בכאב גדול בבית העץ שלה ושל עמית בוער כשהתוף שלה בתוכו.

בבוקר למחרת תמי מגלה שהתוף ניצל אך היא איננה מסוגלת לראות אותו ומבקשת מעמית לעזור לה לקבור אותו עמוק באדמה. המחווה האינטימית מעניקה לעמית אומץ לחשוף בפני תמי את רגשותיו. תמי נבוכה מגילוי הלב והיא בורחת לביתה, שם היא אורזת בארגז את כל המזכרות שלה מניגריה, ומחליטה לקבור את אפריקה עמוק בלבה.

ברגע זה אנו חוזרים לתמי הבוגרת, שקופאת על הבמה בשיא ההצלחה שלה ומאבדת את קולה. תמי בורחת מעיני התקשורת לבית ילדותה, שם היא מתחברת מחדש לעברה ולזיכרונותיה מאפריקה. במפגש רומנטי עם עמית בבית העץ של ילדותם, עמית מעודד אותה לנסוע לניגריה, כדי למצוא מחדש את הזהות האותנטית שלה כיוצרת.    

14 שנה אחרי שעזבה כילדה, תמי שבה לאפריקה לכפר של אומנה, שם תחת חסותו של אקינו, היא מרפאה את נפשה ואת קולה ומוצאת לעצמה את השקט כדי להקשיב לעצמה, לתופף ולמצוא את ההשראה שלה מחדש. בזמן שהותה באפריקה, עמית מצטרף אליה והם זוכים להגשים את אהבת הילדות שלהם.

הסרט מסתיים בהופעה של תמי על במה, לצד אקינו דקו שמלווה אותה, לפני קהל ענק של מעריצים, כשהיא חוגגת את חזרתה לבמה עם החומרים שלה, ומקדישה לחברת הנפש שלה אומנה את שיר הפתיחה- "סיסטרס", השיר שהחלו לכתוב ביחד בילדותן ורק עתה הושלם.

bottom of page